Ευρωμπάσκετ: Πάλεψε η Εθνική, αλλά αποκλείστηκε από τον κακό της δαίμονα

Όπως συμβαίνει την τελευταία δεκαετία, έτσι και τώρα, οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι (73-71) κι έστειλαν την Εθνική εκτός μεταλλίων και σε αγώνες κατάταξης για το Προολυμπιακό.

Η Εθνική μας ομάδα πάλεψε κόντρα στην Ισπανία, αλλά άργησε να κάνει την αντεπίθεσή της στο τέλος, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 73-71 και πλέον να είναι αναγκασμένη να παλέψει για ένα «εισιτήριο» που οδηγεί στο προολυμπιακό τουρνουά…

Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Καλάθης με 14 πόντους, με τον Πρίντεζη να είχε 13 και τον Αντετοκούνμπο από την πλευρά του να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Το επόμενο ματς της «επίσημης αγαπημένης» θα είναι την Πέμπτη (17/9) με τον ηττημένο του Γαλλία-Λετονία, για τις θέσεις 5-8.

Όλο το... ζουμί ήταν στην τελευταία περίοδο. Σε λιγότερο από ένα λεπτό οι Ισπανοί κέρδισαν, χάρη στην εξυπνάδα του Ρέγες και τη σχολαστικότητα των διαιτητών τέσσερα φάουλ. Ο βετεράνος σέντερ και ο Μίροτιτς έφεραν την ομάδα τους με σερί 9-0 στο 62-57.

Το τρίποντο του Αντετοκούνμπο σταμάτησε (62-60) τους Ισπανούς, αλλά οι κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στη «φούρια ρόχα» να πάει στο +7 (68-61), περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Όμως και πάλι, οι διεθνείς δεν τα παράτησαν (70-68), ωστόσο δεν υπήρχε άλλος χρόνος και έτσι η Ισπανία πήρε τη νίκη με το τελικό 73-71.

Δεκάλεπτα: 14-14, 39-32, 55-57, 73-71

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 27 (1), Ρούντι, Ροντρίγκεθ 10 (1), Ερνανγκόμεθ, Ρίμπας 3 (1), Ρέγες 5, Κλαβέρ 2, Σαν Εμετέριο, Γιουλ 8 (2), Αγκιλάρ, Μίροτιτς 18 (2), Βίβες.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5, Ζήσης 5, Σπανούλης 10 (1), Καλάθης 14 (2), Περπέρογλου, Σλούκας 3 (1), Καϊμακόγλου, Κουφός 9, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2τρ., 17 ριμπ.).

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρότσα (Πορτογαλία