Νίκησε τη Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός (73-71) και «βλέπει» Μαδρίτη

Μία νίκη ακόμα και πάει στη Μαδρίτη. Ο Ολυμπιακός έβγαλε την πίστη των οπαδών του αλλά στο τέλος της ημέρας απέχει μια βραδιά από την επιστροφή του στα F4. Η Μπάρτσα με ένα καλάθι στα τελευταία 11 λεπτά υποτάχθηκε στο ΣΕΦ (73-71).

Παρά το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα λειτούργησε καλά επιθετικά, έχοντας πάντα μια έξτρα πάσα για να σκοράρει (10-10, 15-16), ο Ολυμπιακός έβαζε πάντα έναν πόντο περισσότερο. Οι ασίστ του Σπανούλη αποσυντόνιζαν την άμυνα των "μπλαουγκράνα" που χανόταν και με πέντε τελικές ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" ήταν υπεύθυνος για το 23-18 με σερί 5-0.

Ο Όλεσον δεν μπορούσε να παίξει πολύ, ενώ ο Ναβάρο ήταν άποντος μέχρι το 14:30, εξέλιξη που ανάγκασε τον Πασκουάλ να ψάχνει πράγματα από τον Αμπρίνες. Το κοντό σχήμα δεν ευνόησε τους "ερυθρόλευκους", αφού η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε 36-36 (17:30) από 30-25 και 33-27, όταν όμως η άμυνα βρήκε τη σκληράδα που απαιτούσε ο Σφαιρόπουλος το +8 (44-36) με 2/2 τρίποντα του Πετγουέι ήταν μια ασπίδα πριν από το δεύτερο μισό.

Το καλάθι του Πρίντεζη έκανε το 46-36 (21:30), αλλά το έλλειμμα διαβάσματος και οι αργές περιστροφές στην κυκλοφορία της μπάλας στις επιθέσεις της Μπαρτσελόνα δημιούργησαν πρόβλημα στην ελληνική ομάδα. Ο Ντόλμαν έδωσε εύκολους πόντους και ο Όλεσον ένα τρίποντο, με αποτέλεσμα το 48-46 στο 24' που έκανε το ματς ντέρμπι. Ο Σπανούλης έκανε τα πάντα για να κρατήσει τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος, σκόραρε και μοίραζε ως το 57-50, οι "μπλαουγκράνα" όμως είχαν (ξανα)βρει ρυθμό και μαζί με την ευκολία που σφύριζαν πλέον οι διαιτητές ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους 10-0 και ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Το τέταρτο φάουλ του Τόμιτς επέτρεψε στον Χάντερ να πάρει φάσεις και να υπογράψει ένα "ερυθρόλευκο" ξέσπασμα, το μυστικό όμως ήταν στον τρόπο που η Μπαρτσελόνα έμεινε στο... μηδέν για παραπάνω από 6 λεπτά. Το 66-60 διαμορφώθηκε στο 32:30 και για τέσσερα λεπτά δεν υπήρξε αλλαγή. Η Μπαρτσελόνα βρήκε... σκορ από βολές, αλλά οι σερί πόντοι του Πρίντεζη, στο κρισιμότερο σημείο, κράτησαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας (70-62, 37:30).

Οι Καταλανοί πλησίασαν 70-66, ο Σπανούλης είχε 0/2 βολές και ο Ναβάρο με γκολ - φάουλ έκανε το 70-69 στο 39', με αποτέλεσμα όλα να κριθούν στις τελευταίες κατοχές. Ο Σπανούλης έκανε λάθος, ο Ντάνστον έκοψε τον Ναβάρο στα 26'', αλλά το χαμένο αμυντικό ριμπάουντ μετά το σουτ του Όλεσον έδωσε νέα κατοχή στην Μπαρτσελόνα στα 21''. Ο Όλεσον όμως αστόχησε για τρεις και ο Σπανούλης με βολές έκανε το 72-69, προτού ο Ναβάρο μειώσει στον πόντο. Ο Πρίντεζης είχε 1/2, αλλά ο Αμπρίνες δεν πρόλαβε και το 73-71 έφερε τον Ολυμπιακό μία νίκη από το Final-4 της Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 59-60, 73-71