Euroleague: Νίκη με την ψυχή στο στόμα ο Παναθηναϊκός

Μόνο το αποτέλεσμα κρατάει ο Παναθηναϊκός από το ματς στην Πόλη, αφού νίκησε δύσκολα 86-84 την ελλιπή αλλά μαχητική Γαλατάσαραϊ. Τα 13 εύστοχα τρίποντα έκαναν τη διαφορά σ' ένα ματς που λίγο έλειψε να εξελιχθεί σε φιάσκο.

Τους Μπατίστα και Γκιστ... σημάδεψε στα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ήταν μπροστά με 7-10 στο 4'. Το «τριφύλλι» ανέβασε ρυθμό και με δύο γρήγορα τρίποντα του Διαμαντίδη έφτασαν σε νταμπλ σκορ (9-18), δείχνοντας παράλληλα διάθεση να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο μέχρι το 16-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν, η «Γαλατά» έτρεξε σερί 11-0 (27-25) και το καμπανάκι του κινδύνου έκρουσε στους παίκτες του Ιβάνοβιτς, που έκαναν αρκετά λάθη στην επίθεση. Μετά το σερί των Τούρκων η «πράσινη» άμυνα έσφιξε αλλά για λίγο. Πάντως, η κατάσταση γύρισε άμεσα, όμως ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να «χτίσει» τη διαφορά που είχε στις αρχές του ματς. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να δείχνει 38-40 και τον Γιάνγκ να είναι πρώτος σκόρερ με 12 πόντους.

Αν και η ελληνική ομάδα να πάτησε γκάζι στις αρχές της τρίτης περιόδου και πήγε στο +10 (41-51 στο 23'), οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, έπαιξαν άμυνα ζώνης και ξαναμπήκαν για τα καλά στο ματς με το τρίποντο του Έρτσεγκ στο 29' (57-57). Ύστερα από ένα επιμέρους 16-6 της «τσιμ μπομ», το δεκάλεπτο τελείωσε στο 59-59 με τον Γιάνγκ να συνεχίζει να... οργιάζει.

Με έξι τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έδειξε να κλειδώνει το ματς (67-76), όμως η «Γαλατά» βρήκε και πάλι λύσεις και δεν άφησε την ομάδα του Ιβάνοβιτς να φύγει εύκολα με το «διπλό» από την Πόλη. Το ματς οδηγήθηκε στις βολές... Ο Διαμαντίδης με 1/2 έκανε το 83-85 και με 13'' να μένουν ο Παναθηναϊκός έκανε γρήγορα φάουλ. Με 1/2 βολές του Γιάνγκ έγινε το 84-85 και στη συνέχεια με 1/2 βολές του Γκιστ το 84-86.

Στο φινάλε ο Κάρτερ ήταν άστοχος στις πιο κρίσιμες βολές, ο Μπλουμς μάζεψε το σημαντικό ριμπάουντ και το «τριφύλλι» πήρε την νίκη απέναντι στην... μισή «Γαλατά», που αγωνίστηκε με 7 παίκτες συνολικά!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-40, 59-59, 84-86

Γαλατάσαραϊ: Κάρτερ 10(1/5τρ, 7ρ, 6ασ), Γιανγκ 24(7/10δ, 9ρ), Μίτσοφ 17(1/6τρ, 7ασ), Έρτσεγκ 19(2τρ, 6ρ), Γιονλούμ 2, Πότσιους 7, Αρσλάν 5(1).

Παναθηναϊκός: Σλότερ, Μποχωρίδης 5(1), Γιάνκοβιτυς 13(3/4τρ, 6ρ, 4ασ), Φώτσης 2, Νέλσον 2, Παππάς 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 11(3/8τρ, 9ασ), Γκιστ 14(3/5τρ, 5ρ), Μπατίστα 14(7/11δ, 6ρ), Μπλουμς 9(3/6τρ), Λαβάλ 2.