Κλείσιμο

«Πράσινο» το ντέρμπι στο μπάσκετ, 70-62 ο ΠΑΟ την ΑΕΚ!

Ο Παναθηναϊκός πήρε το αθηναϊκό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ από την τυπικά γηπεδούχο ΑΕΚ και παραμένει στην καταδίωξη του πρωτοπόρου Ολυμπιακού. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 70-62 της Ένωσης, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας την ΑΕΚ στη δεύτερη εντός έδρας ήττα της.

Η άμυνα, η οποία -με εξαίρεση τον Μενσά Μπονσού- εγκλώβισε όλα τα επιθετικά ατού της ΑΕΚ, κάλυψε την επιθετική αστάθεια του Παναθηναϊκού, χαρίζοντας στους «πράσινους» ένα πολύτιμο «διπλό». Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ο Μπατίστα με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από την Ένωση των 21 λαθών και απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας ξεχώρισε ο Μενσά-Μπονσού επίσης με νταμπλ-νταμπλ (18π.-11ρ.).

Σε ρεσιτάλ αστοχίας και λαθών επιδόθηκαν ΑΕΚ και Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά του α' δεκαλέπτου, με την Ένωση, πάντως, να αποδίδει καλύτερα και να αιφνιδιάζει τους «πράσινους» που βρέθηκαν στο 5΄ στο -6 (7-1). Ωστόσο, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός επιστράτευσε την αδιαπέραστη άμυνά του και με τον Μπατίστα κοντά στο καλάθι και τον Νέλσον από την περιφέρεια έτρεξε επιμέρους σκορ 2-10 και στο 8΄ προηγήθηκε με 9-11, ενώ έκλεισε την περίοδο στο +4 (11-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Διαμαντίδη στον πάγκο για... ανάσες η Ένωση κατάφερε να χαλάσει το παιχνίδι των αντιπάλων, που είχαν πρόβλημα στην οργάνωση, ενώ με τους Χέρστον μακριά από το καλάθι και τον Σαρικόπουλο μέσα στη ρακέτα έτρεξε επιμέρους σκορ 10-5 και στο 16΄ προσπέρασε και πάλι με 21-19. Διαμαντίδης από τα 6.75 και Μπατίστα κάτω από το αντίπαλο καλάθι έδωσαν νέο προβάδισμα στους «πράσινους», οι οποίοι όμως δεν είχαν καθαρό μυαλό στην άμυνα (11 λάθη) και έδωσαν τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (28-27).

Με την άμυνα του Παναθηναϊκού να λειτουργεί τα μέγιστα και την φροντ λάιν να κυριαρχεί, με πρωταγωνιστή τον Γκιστ (9π. στο γ' δεκ.), οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν στο 26΄ ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 2-14 και προηγήθηκαν με +11 (30-41). Ωστόσο, η αλλαγή του Μπατίστα (3 φάουλ) με τον Μαυροκεφαλίδη έφερε μία αναστάτωση κοντά στο καλάθι με την ΑΕΚ να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει γρήγορα σε 37-41.

Η περιφέρεια του Παναθηναϊκού, όμως, βρήκε και πάλι ρυθμό και οι «πράσινοι» μπήκαν με διψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο (39-50). Με όπλο την άμυνα οι «πράσινοι» επέβαλαν το ρυθμό τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και χωρίς άγχος εκτόξευσαν τη διαφορά στους +17 πόντους στο 37΄ (47-64), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Διαιτητές: Κορομηλάς-Μάνος-Ταβουλαρέας

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 28-27, 39-50, 62-70