Με ψυχή νικητής ο Παναθηναϊκός, με 65-59 επικράτησε της ΤΣΣΚΑ

Αλύγιστος στον αγώνα την πρόκριση στο φάιναλ-φορ της Ευρωλίγκα έμεινε ο Παναθηναϊκός. Με κύριο όπλο την άμυνα, οι πράσινοι επιβλήθηκαν με 65-59 της ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ και μείωσαν τη σειρά έναντι των Ρώσων στο 2-1. Πλέον οι εξάκις πρωταθλητές Ευρώπης χρειάζονται μία ακόμα νίκη την Τετάρτη (19:30) προκειμένου να οδηγήσουν εκ νέου τον προημιτελικό στη Μόσχα.

Κρισιμότερη καμπή του αγώνα αποδείχτηκαν τα τελευταία 3'21'' του αγώνα. Οι πράσινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 58-59, και ενώπιον του αποκλεισμού. Επέδειξαν όμως ψυχή, και με σερί 7-0 καθάρισαν το παιχνίδι.

Με τον κόσμο στο πλευρό τους, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Δεν υπέπεσαν σε κανένα λάθος, κράτησαν τους Ρώσους στο 0/3 από τα 6,85, ενώ οι ίδιοι πέτυχαν εννέα πόντους από τη γραμμή του τριπόντου, και έως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχαν ήδη χτίσει μία διαφορά 9 πόντων (20-11).

Η δεύτερη περίοδος πήγε να αποδειχτεί «μαύρη σελίδα» για την βραδιά του Παναθηναϊκού, με τους Ρώσους να μειώνουν σε αρκετές φορές τη διαφορά στο καλάθι και να δείχνουν ότι έχουν επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, όμως χάρη σε ένα ξέσπασμα 4-0 προς το τέλος πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο +6.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να είναι ξαναβρίσκει το καλό του πρόσωπο αμυντικά αλλά να δυσκολεύεται πολύ να σκοράρει.Οι Ρώσοι συνέχιζαν να πιέζουν και τελικά μείωσαν τη διαφορά στο 51-47.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε θρίλερ, με τους πράσινους να κερδίζουν στην ψυχή.

Οι Ρώσιοι αρχικά συνέχισαν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν σε 54-53 και πήραν προβάδισμα τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη.με τον Κρστιτς (58-59).

Εκεί όμως γύρισαν όλα, καθώς η ομάδα το στρατού δεν πέτυχε ούτε έναν πόντο έως τη λήξη του αγώνα.

Απανωτά λάθη και κακές επιλογές για αμφότερες τις ομάδες με το «τριφύλλι» να μπαίνει στο τελευταίο λεπτό στο +2 (61-59). Φιλί ζωής για τον Παναθηναϊκό το λάθος του Κρστιτς και το καλάθι του Λάσμε που ακολούθησε (63-59), όπως επίσης και η άμυνα του Γκαμπονέζου σέντερ στην επόμενη φάση. Ο Διαμαντίδης με βολές διαμόρφωσε το τελικό 65-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-35, 51-47, 65-59

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 2, Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 9 (7 ριμπάουντ), Ούκιτς 5 (1), Λάσμε 13 (4 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9 (5 ασίστ), Γκιστ 2, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6 (1), Ράιτ 10 (8 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοβ 7 (1), Φριτζόν 10 (2), Τζάκσον, Πάργκο 6, Κρστιτς 6, Ουίμς 14 (1), Βοροντσέβιτς 7 (6 ριμπάουντ), Κάουν 4, Χριάπα 1, Χάινς 4.
Πηγή: Newsdesk ΣΚΑΪ