Εύκολα η Σερβία

Δίχως να αντιμετωπίσει πρόβλημα η Σερβία πήρε το εισιτήριο για την δεύτερη φάση τις διοργάνωσης νικώντας την Μ. Βρετανία με σκορ 77 - 59.

Στον δεύτερο αγώνα στον όμιλο του «θανάτου», Σερβία και Μ. Βρετανία έπαιξαν για την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς με ένα πολύ δυνατό πρώτο δεκάλεπτο, πήρε από νωρίς διαφορά δέκα πόντων και την κράτησε μέχρι και στο ημίχρονο 39-29.

Στην Τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Κρίστιτς οι Σέρβοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στους 14 πόντους με τον Ρέινκινγκ να προσπαθεί μόνος του να κρατήσει την ομάδα της Μ. Βρετανίας στο ματς με 19 πόντους έως εκείνο το σημείο.

Στην τέταρτη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν με τους Σέρβους να καταλαμβάνουν την τρίτη θέση με τελικό σκορ 77- 59.

Πρώτοι σκόρερ για τους Σέρβους ήταν οι Κρστιτς και Τέπιτς, που σημείωσαν από 17 πόντους και από τους Βρετανούς, ξεχώρισε ο Ρέινκινγκ με 21 πόντους.

Πήρε το Ντέρμπι του 3ου ομίλου η Ισπανία

H Iσπανία επικράτησε με 90-84 της Σλοβενίας στην παράταση (78-78κ.α) και πέρασε στην πρώτη θέση του ομίλου με κορυφαίο για τους νικητές τνο Ρούντι Φερνάντεθ με 21 πόντους.

Η «Ίβηρες»έπειτα από το στραπάτσο της πρεμιέρας με αντίπαλο την Σερβία και την αγχωτική νίκη απέναντι στην Εθνική ομάδα της Αγγλίας έπρεπε να κλείσει τα στόματα όλων όσων την αμφισβητούσαν. Η Σλοβενία αντιστάθηκε, είχε την ευκαιρία να κάνει την τρίτη της νίκη στο τουρνουά ,αλλά λύγισε στην παράταση με 90 - 84 ( κ.α 78-78)

Δεκάλεπτα: 18-20, 43-35, 62-49, 78-78 (κ.δ), 90-84

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 13, Φερνάντεθ 19, Ρούμπιο 9, Ναβάρο 21, Κλαβέρ, Ρέγες 17, Καμπέθας, Λόπεθ, Γιούλ 6, Μ. Γκασόλ 5, Μουμπρού, Γκαρμπαχόσα.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 15, Ούντριχ, Μπρέζετς 12, Σμόντις, Κλόμπουτσαρ, Νάχμπαρ 14, Ντράγκιτς 19, Γιάγκοντνικ 8, Ντ. Λόρμπεκ 4, Γκόλεματς 4, Ε. Λόρμπεκ 8.