ΖΩΗ


Όταν η Μέρκελ αυτοσαρκάζεται: Η δήλωση στη Γερμανική Σχολή Αθηνών (pics)

Οι μαθητές της Γερμανικής Σχολής την υποδέχτηκαν με θερμό χειροκρότημα όπου βρέθηκε και ο γερμανός πρέσβης στην Αθήνα Γενς Πλότνερ.

 
Μια διαφορετική Άνγκελα Μέρκελ, προσηνή, γεμάτη χιούμορ και διάθεση για αυτοσαρκασμό και χωρίς το άγχος του πρωτοκόλλου είδαν την Παρασκευή οι μαθητές της Γερμανικής Σχολής Αθηνών στο Μαρούσι μετά τη συνάντησή της με τον Προκόπη Παυλόπουλο.

Οι μαθητές την υποδέχτηκαν με θερμό χειροκρότημα όπου βρέθηκε και ο γερμανός πρέσβης στην Αθήνα Γενς Πλότνερ. Και η κ. Μέρκελ δεν τους απογοήτευσε: Έδωσε πραγματικό... master class!



Χαρακτηριστική σκηνή του αυτοσαρκασμού της καγκελαρίου ήταν όταν μια από τις μαθήτριες την αποκάλεσε «πρότυπο». «Σε αυτό οι γνώμες… διίστανται» δήλωσε φλεγματικά.

Ερωτηθείσα για τις εξελίξεις στην Ευρώπη με αφορμή την ενίσχυση των ακροδεξιών τάσεων και το Brexit, η Άνγκελα Μέρκελ σημείωσε ότι «κάποιοι στην Ευρώπη πιστεύουν ότι είναι σημαντικότερο να ζήσει ο καθένας μόνος του. Αυτή είναι μια επικίνδυνη τάση».

H καγκελάριος συναντάται αυτή την ώρα και με τον πρόεδρο της ΝΔ Κυριάκο Μητσοτάκη. 







 
H πρώτη κοντινή φωτογραφία του Άρτσι για την ημέρα του Πατέρα (φωτογραφίες)
Το βασιλικό ζευγάρι επέλεξε τη σημερινή ημέρα που είναι η γιορτή του Πατέρα, για να δημοσιεύσει φωτογραφία...
16.06.2019, 16:25
Στους Jethro Tull ο πρόεδρος της ΝΔ Κ. Μητσοτάκης με την κόρη του
15.06.2019, 22:53
Γαλλία: Με ιλίγγους και πονοκεφάλους νοσηλεύεται ο Αλέν Ντελόν
Τα συμπτώματα αυτά πιθανόν οφείλονται στην καρδιακή αρρυθμία από την οποία πάσχει ο ηθοποιός
14.06.2019, 21:13
Εμφάνιση έκπληξη της Κιμ Καρντάσιαν στον Λευκό Οίκο (Video+pics)
Η σταρ των ριάλιτι, Κιμ Καρντάσιαν επισκέφθηκε τον Λευκό Οίκο προκειμένου να βοηθήσει το πρόγραμμα που...
14.06.2019, 10:18
Ένα παιδί μετράει τις λέξεις: Προσφυγόπουλο διδάσκει ελληνικά μέσω Facebook
Ο νεαρός Παλαιστίνιος πιστεύει ότι οι πρόσφυγες που φθάνουν στην Ελλάδα πρέπει να καταβάλουν προσπάθεια να...
13.06.2019, 16:49
Oι αδελφοί Αντετοκούνμπο το... έριξαν στο χορό, και είναι ταλαντούχοι (vid)
Αναμένουμε εναγωνίως και τους υπόλοιπους δύο αδελφούς (Θανάσης και Αλέξης) να δείξουν εάν το ‘χουν ως...
12.06.2019, 22:37
Παγκόσμια Ημέρα κατά της παιδικής εργασίας: Νέα στοιχεία για το φαινόμενο
Η παιδική εργασία φαίνεται ότι θα συνεχίσει να αποτελεί φαινόμενο γερά ριζωμένο κυρίως στις φτωχιές κοινωνίες.
12.06.2019, 08:53
Ο Αρκάς για τη «μετακόμιση» από το Μαξίμου και το ηθικό πλεονέκτημα
Tη «μετακόμιση» του ΣΥΡΙΖΑ από το Μέγαρο Μαξίμου σχολιάζει ο Αρκάς με νέο του σκίτσο, συνδυαστικά με τη...
11.06.2019, 21:08
Στον Βοϊδομάτη για ράφτινγκ ο Κώστας Καραμανλής (φωτο)
Ο Κώστας Καραμανλής ήταν ευδιάθετος και έβγαλε selfies
11.06.2019, 18:02
Οι ήρωες της DIGEA ταξίδεψαν στο Ηράκλειο Κρήτης
Περισσότερα από 200 παιδιά ήταν αυτή τη φορά οι Ήρωες της Digea στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το...