ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ


Σούβλισαν γατάκι στην Κρήτη

Ασυνείδητοι σούβλισαν με ξύλο γατάκι στην Κρήτη. Το βρήκαν περαστικοί και το έσωσαν.

 
Ανατριχιαστικό θέαμα στην Κρήτη καθώς ασυνείδητοι σούβλισαν ένα μικρό γατάκι και το παράτησαν στον δρόμο.

Όπως αναφέρει η εφημερίδα Πατρίς, τη Μεγάλη Παρασκευή το απόγευμα ένας νεαρός Ηρακλειώτης μπήκε στο κτηνιατρείο του Γιώγου Πιπεράκη, κρατώντας στο χέρι του ένα μικροσκοπικό γατάκι που είχε περασμένο στην κοιλιά του ένα ξυλάκι από σουβλάκι...

Ο άνδρας το είχε βρει πεταμένο στον δρόμο, και άμεσα έσπευσε στο κτηνιατρείο όπου του αφαιρέθηκε το ξύλο.

«Δεν έχω ξαναδεί κάτι τόσο σοκαριστικό», δήλωσε στην εφημερίδα ο κτηνίατρος. «Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Ήταν ένα αποκρουστικό θέαμα. Δεν μπορείς να πιστέψεις ότι υπάρχει άνθρωπος που έκανε κάτι τέτοιο σε ένα ανυπεράσπιστο πλάσμα και όμως υπάρχει».

Ο Παναγιώτης Κατσιμπίρης και η σύζυγός του Αθηνά, οι οποίοι έχουν πέντε παιδιά, ένα σκυλί και 12 κουταβάκια, υιοθέτησαν και το άτυχο γατάκι και το ονόμασαν Λίλιαν.

gataki


 
Μαζικά κρούσματα φόλας στην Φλώρινα: 26 σκυλιά βρήκαν φρικτό θάνατο
Ειδικά εκπαιδευμένος σκύλος ανίχνευσε την περιοχή σε μια προσπάθεια να βρεθούν τα δολώματα ή αλλά νεκρά ζώα.
16.09.2019, 12:49
Τρέχουμε μαζί με την ΑΜΣΤΕΛ FREE, και δημιουργούμε μια ανάσα πρασίνου στην πόλη μας!
#TREE ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ
16.09.2019, 12:23
Νέα έρευνα αποκαλύπτει την ανθρώπινη στάση έναντι της κλιματικής αλλαγής
Πρωταθλητές στην άρνηση οι Αμερικανοί, ακολουθούν οι κάτοικοι της βόρειας Ευρώπης και της Μέσης Ανατολής...
15.09.2019, 19:37
Χιλιάδες διαδηλωτές ζήτησαν πράσινα αυτοκίνητα στην έκθεση της Φρανκφούρτης
Η συντριπτική πλειονότητα των διαδηλωτών έφτασε στην έκθεση με ποδήλατα.
14.09.2019, 20:58
Ομορφαίνει η Φωκίωνος Νέγρη με συντονισμένη παρέμβαση του Δήμου Αθηναίων
Συντονισμένη δράση στον ιστορικό πεζόδρομο της Φωκίωνος Νέγρη ξεκίνησε πριν από λίγες ημέρες ο Δήμος...
14.09.2019, 13:38
Το Όλοι μαζί μπορούμε και η Αντιπροσωπεία της ΕΕ καθαρίζουν τις θάλασσες
Φέτος το φθινόπωρο, η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, το «Όλοι μαζί μπορούμε» και … τα...
14.09.2019, 10:00
Κλείσιμο τριών λιγνιτικών μονάδων τον Ιούνιο σχεδιάζει η κυβέρνηση
Θεωρούνται ιδιαίτερα ρυπογόνες και ασύμφορες.
13.09.2019, 21:17
Μέρκελ προς αυτοκινητοβιομηχανίες: Επενδύστε σε πιο καθαρά αυτοκίνητα
Ηράκλειος άθλος οι στόχοι που έχει θέσει η Γερμανία για την προστασία του περιβάλλοντος, δήλωσε η καγκελάριος.
13.09.2019, 18:02
Παράταση για το Εθνικό Κτηματολόγιο
Παράταση δίνεται για την κατάθεση των δηλώσεων στο εθνικό Κτηματολόγιο σε περισσότερες από 15 περιφεριακές...